Základné otázky a odpovede 3D tlače

Základné otázky a odpovede 3D tlače
18 marca, 2021 Komentáre vypnuté na Základné otázky a odpovede 3D tlače Uncategorized Giro

V tomto článku sa Vám pokúsime zodpovedať základné otázky a odpovede FAQ, s ktorými sa stretávame denne a určite Vám budú nápomocné predtým, ako sa rozhodnete pre 3D tlač vo Vašom projekte.

V akom formáte treba máť 3D model?

Základným formátom súboru pre 3D tlač je „.stl“. Tento formát sa najčastejšie využíva na import do programu pre prípravu modelu na 3D tlač. Je možné však poslať súbor aj v inom formáte, napr. .obj alebo .step. Tu je však nutné počítať s tým, že pri konvertovaní do formátu .stl môžu nastať chyby v rozmeroch, prípadne detailoch objektu, ktoré my, ako výrobca, nemusíme postrehnúť.

Ako presne/kvalitne musia byť exportované dáta pre 3D tlač?

Tu je odpoveď v celku jednoznačná – čo najkvalitnejšie. Samozrejme v závislosti od modelu sa kvalita resp. presnosť modelu môže líšiť resp. nemusí byť až tak dôležitá. Napríklad, ak chceme jednoduchý model hranola, tak nám na detailoch vytlačeného objektu nemusí až tak záležať. Ak však chcete vytlačiť model postavy, tak každý detail objektu hrá dôležitú rolu.

S akou presnosťou bude vytlačený model?

Výsledná kvalita a presnosť závisí na požiadavkách zákazníka. Vieme tlačiť veľmi rýchlo ale v takom prípade presnosť klesá. Ak však zvolíme precíznu tlač s dôrazom na detail a presnosť, vieme tlačiť s presnosťou +-0.1mm. Je však dôležité vedieť, že ak sa rozhodnete pre precíznu a presnú tlač, cena výrobku bude vyššia.

Koľko stojí 3D tlač?

Najčastejšie kladená otázka, na ktorú však nie je jednoduché odpovedať. Na cenu výrobku má najväčší vplyv celkový čas tlače. Aktuálne je cena tlače za 1h stanovená na 4Eur. No čas tlače je možné výrazným spôsobom ovplyvniť. Rovnaký objekt sa môže tlačiť niekoľko hodín alebo len niekoľko minút. Všetko to závisí na požiadavkách zákazníka a požadovanej presnosti. Na výslednú cenu vplýva aj príprava modelu na tlač alebo tzv. posprocessing. Kedy po tlači musíme odstrániť podporné vrstvy prípadne brúsiť výtlačok. Najjednoduchšie, ako sa dozvedieť cenu, je poslať nám model alebo priamo s nami tlač konzultovať. V prvotnej fáze vieme cenu odhadnúť a v prípade presnej špecifikácie Vám zašleme cenovú ponuku.

Ako rýchlo viete vytlačiť môj 3D model?

Štandardný čas dodania je 5 pracovných dní od objednania. V urgentných prípadoch sa táto doba vie skrátiť aj na jeden pracovný deň. Presný čas dodania je však vhodné konzultovať a vopred dohodnúť. Snažíme sa vyjsť našim zákazníkom v ústrety, aby sme splnili ich potreby.

Čo ak nemám 3D model?

Aj táto vec sa dá jednoducho riešiť. V prvom rade ponúkame naše služby, kde na základe vašich požiadaviek Vám vytvoríme 3D model na mieru. Najprv vám však odporúčame sa poobzerať po internete. Aktuálne je dostupných veľa stránok, kde ponúkajú 3D modely zadarmo.

Budú moje dáta a modely v bezpečí?

Ako firma využívame súkromné servery, takže Vaše dáta nebudú zdieľané s tretími stranami. Bezpečnosť, súkromie a stráženie know-how našich zákazníkov berieme veľmi vážne a preto chránime vaše údaje.

Aký materiál využiť na môj model?

V tomto prípade Vám odporúčame prečítať si niektorý z našich článkov v sekcii blog, prípadne sa priamo obrátiť na nás. Ak nám poviete, na aké účely bude výtlačok použitý, my vám odporučíme správny materiál.

Môžem si vybrať farbu?

Samozrejme. Štandardne máme na sklade filamenty vo viacerých farbách. Ak náhodou nemáme požadovanú farbu, vieme ju zabezpečiť.

Je vytlačený objekt plný?

Štandardne nie. Samozrejme to závisí od požiadaviek zákazníka. Pri 3D tlači sa snažíme redukovať množstvo spotrebovaného materiálu, ako aj dĺžku tlače, aby sme dokázali ponúknuť zákazníkovi cenovo prijateľný produkt. Je potrebné upozorniť na to, že vytlačené objekty nie sú duté, ale majú vnútro vyplnené rôznymi štruktúrami, pomocou ktorých sa snažíme zabezpečiť správne mechanické vlastnosti.

Tags
About The Author