Od čoho závisí cena 3D tlače?

Od čoho závisí cena 3D tlače?
28 marca, 2021 Komentáre vypnuté na Od čoho závisí cena 3D tlače? Uncategorized Giro

Mnohí z vás nás kontaktovali: „Koľko stojí 3D tlač môjho modelu?“. Ak si neviete ani Vy prestaviť, koľko stojí 3D tlač, či je to vhodná technológia a hlavne cenovo prijateľná pre Váš projekt, čítate ten správny článok.

Faktory vplývajúce na cenu.

Na cenu výtlačku nám vplývajú dva hlavné faktory: Čas tlače a použitý materiál.

Čas tlače a vplyv na cenu.

Ak sa budeme rozprávať iba o 3D tlači a nie o príprave modelu, najväčší čas na cenu vytlačeného modelu ma samotná dĺžka tlače. V aktuálnom cenníku môžete nájsť, že cena za hodinu tlače pri štandardnom materiály (PLA, ABS, PETG, ASA) je 4 Eur za hodinu.

Ako dlho sa bude tlačiť Váš model je silne závislé na nastaveniach tlače. Každý detail môže razantne pridať na čase ako aj ubrať. Nastaviť správne nastavenia 3D tlačiarne je veda sama o seba a vstupuje tam mnoho faktorov, ktoré Vy ako zákazník, nemáte možnosť ovplyvniť. Ale čo viete ovplyvniť, sú vstupné informácie, ktoré nám poskytnete pred samotnou tlačou. Podľa informácií, ktoré od Vás dostaneme, vieme nastaviť tlačiareň tak, aby sme dosiahli čo najvyššiu kvalitu pri čo najkratšom čase.

Základnou informáciou je pre nás kvalita tlače, to znamená, ako presne chcete vytlačiť detaily Vášho modelu. Ak chcete čo najväčšie detaily, musíme zadefinovať výšku jednej tlačenej vrstvy napríklad na 0,05 mm pri veľmi úzkej tryske, čo razantne dvihne čas tlače. Naopak, ak sa jedná iba o technický model, môžeme použiť širokú trysku a nastaviť vrstvu na 0,3 mm, čím sa čas tlače zníži. Vplyv na čas majú taktiež požadované mechanické vlastnosti. Ak nepožadujete mechanickú pevnosť, môžeme model vytlačiť úplne dutý, čím znížime spotrebu materiálu ako aj čas tlače.

Najlepšie je nás stále kontaktovať a požiadať o cenovú ponuku. My budeme stále od Vás požadovať vstupné informácie, aby sme Vám pripravili ponuku, ktorá Vám bude vyhovovať.

Použitý materiál a jeho vplyv na cenu.

Ako sme už písali, aj samotný výber materiálu ovplyvňuje cenu. V prípade štandardných materiálov ako je PETG, PLA, ABS, ASA nepripočítavame k cene modelu žiadnu sumu. Cena materiálu už je započítaná v cene tlače. V prípade, ak sa však rozhodnete pre špeciálne materiály, ako sú Nylon, Flex, MetalFill, PVB, WoodFill a pod., treba počítať s navýšením ceny výtlačku v závislosti od množstva použitého filamentu. Cena filamentu výrazne závisí od jeho typu. Pri bežných materiáloch ako PLA sa cena pohybuje okolo 20Eur za kg. Pri Flex alebo Nylon je cena 40 až 50Eur za 0,5Kg. To sa nepriaznivo odzrkadlí na výslednej cene výtlačku.

Ak započítavame použitý materiál, nesmieme zabudnúť ani na materiál, ktorý nie je priamou súčasťou vytlačeného modelu a výsledný zákazník ho nevidí. Jedná sa o takzvané podporné vrstvy. Tieto vrstvy sú používané pre správnu tlač modelu a sú po tlači odstránené. Aj váha týchto častí musí byť do ceny započítaná. Pokiaľ je to možné, snažíme sa podporné vrstvy používať čo najmenej, prípadne ich tvar optimalizovať, aby sa použilo čo najmenej materiálu.

Sekundárne faktory ovplyvňujúce cenu

V podstate prvé dva faktory musia byť započítané pri každej 3D tlači. Na základe týchto dvoch je cena 3D tlače prepočítavaná pri každej cenovej ponuke. Na výslednú cenu môžu mať vplyv ešte ďalšie dva faktory: Príprava resp. tvorba modelu a posprocessing.

Tvorba modelu

Ak zákazník nemá 3D model súčiastky, je potrebné ho nakresliť podľa špecifikácií. Niekedy sa jedná o veľmi jednoduché modely, pri ktorých si cenu za návrh neúčtujeme. Sú to z pravidla jednoduché valce, hranoly a pod., kde vieme pripraviť model v priebehu pár minút. Ak sa však jedná o súčiastky alebo návrhy, ktoré potrebujú viac času na návrh alebo prípadne tlač testovacích verzií, je cena za návrh 3D modelu 10Eur za každú začatú hodinu. Preto odporúčame zákazníkom najprv sa pokúsiť nájsť daný model na internete. Aktuálne sú dostupné stránky, kde široká komunita ľudí zdieľa svoje návrhy, ktoré môžete zadarmo stiahnuť.

Postprocessing

Posprocessing je úprava výtlačku po samotnej tlači. Jedná sa hlavne o odstraňovanie podporných materiálov, lepenie dielov, brúsenie, farbenie a podobne. V prípade, ak máte záujem, poskytujeme široké spektrum služieb postprocessingu. Samotná cena posprocessingu je silne závislá od toho, čo zákazník požaduje.

Záver

Výpočet ceny je veľmi náročný a môže ho ovplyvniť viacero faktorov. Preto Vám odporúčame kontaktovať náš tím. My Vám vieme pripraviť jedinečnú ponuku podľa Vašich požiadaviek. Výsledná cena nie je fixná a v závislosti na Vašich požiadavkách sa môže meniť. Kontaktujte nás prostredníctvom kontaktného formulára, mailom alebo aj telefonicky.

Tags
About The Author